Formula Junior Historic Racing Association

Formule Junior

V letech 1958 až 1963 byla Formule Junior jakýmsi předstupněm formule 1 a nahradila v této funkci formule 3 poháněné motocyklovými pětistovkami. Formule Junior se zrodila v hlavě italského hraběte Luraniho a představovala litrové nebo 1,1litrové sériové motory a převodovky ve zmenšených rámech vozů Grand Prix. Během šesti let svého trvání zaznamenala Formule Junior vývoj od žebřinových rámů a motorů vpředu přes prostorové rámy s motorem vzadu, jako měly vozy Cooper, až po skořepinovou konstrukci Lotusu 27. Stovky vozů Formule Junior spolu závodily v USA, v západní či východní Evropě nebo Austrálii.
V těchto formulích začínali slavní jezdci formule 1, jako byli Jim Clark, John Surtees, Jochen Rindt, Mike Spence, Wolfgang von Trips, Gerhard Mitter, Lorenzo Bandini a Giancarlo Baghetti.
Formule Junior byla první formulí obnovenou v závodech historických vozů. Roku 1993 bylo založeno sdružení Formula Junior Historic Racing Association (FJHRA), které od roku 1995 pořádá závody o Luraniho trofej. Pravidelně se konají na slavných okruzích v Evropě, ale také v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. V červenci se tyto formule představí také divákům v Brně.

Text a foto: Roman Klemm

Na organizátora šampionátu historické formule Junior, pana Duncana Rabagliatiho byl spoleh. Do Brna přivezl objemné pole 17 vozů svých převážně britských a severoevropských účastníků. Na startu mezinárodního šampionátu Lurani Trophy for Formula Junior Cars bylo 5 Britů, 3 Švédi, 2 Němci a po jednom Dánovi, Norovi, Rakušanovi, Švýcarovi, Nizozemci, Belgičanovi a Francouzovi. Spoleh byl také na favorizovaného Brita Cliva Richardse – vyhrál oba závody.

Volný trénink a kvalifikace: Nápověda ohledně celého víkendu
Páteční volné jízdy ovládl favorizovaný Brit Clive Richards a jeho bezvadný červený Lotus 22 s markantě žlutými koly před Phillippem Buhoferem (Lotus 27) a Rudi Friedrichsem (Lola Mk 51). Rozjetý Richards tento výsledek potvrdil i v kvalifikaci. Nejlepší startovní místo si zajistil časem 2:25,123 s, tedy o 1,8 sekundy před Buhoferem. Za nimi se kvalifikovali Friedrichs a Adrian Russell na dalším Lotusu 22.

První závod v sobotu: Konec dobrý, všechno dobré pro Richardse
Polemanův červený monopost předvedl jen zdrženlivý start a tak špičku převzal pohotově Buhofer. Richards ale měl své konkurenty v hrsti, což potvrdil ve druhém kole, když Švýcara ve vedení vystřídal. Zbytek závodu udával bezchybně tempo a vyhrál. Za nimi si špičkové pozice rozdělili Friedrichs, Russell a Joebstl.

Druhý závod v neděli: Richads s neúnavným Buhoferem v závěsu
Cliva Richardse měla konkurence v neděli „na dosah ruky“ jen na startu. Brit tentokrát vyrazil perfektně a držet se ho počátečně dokázal pouze Švýcar Buhofer. Zatímco si lídr dokázal svého stejně tak bezchybného konkurenta držet 4 sekundy od těla, zuřil o třetí místo téměř celý závod hezký boj mezi Friedrichesem a Russellem. Nakonec se prosadil Němec.