|

Brněnský denník.cz: Návrat historie. Po výstavišti se proháněly Bugatti i jedinečný Hurikán

Brno /FOTO, VIDEO/ – Hluk motorů burácí po celém areálu, vzduchem se line pach benzinu a nafty. Brněnské výstaviště se v sobotu mění v závodní dráhu. Koná se tam Brno Revival, festival rychlosti mezi pavilony.

Lidé se v sobotu kochali na brněnském výstavišti automobilovými i motocyklovými veterány. Konal se tam festival Brno Revival 2019. | Foto: Deník / Michal Hrabal

Návštěvníci postávají i v horkém odpoledni, kdy teploty přesahují třicet stupňů Celsia, kolem trati a vychutnávají si jízdu historických aut a motocyklů. Některé jsou staré takřka sto let. „Závody se tady konaly v letech 1935 až 1967, vrátily se na původní místo činu. Jsou tady auta, která zde závodila před lety, akce se účastní závodníci, kteří tady v šedesátých letech soutěžili. Jsou to ukázkové jízdy, nerozdáváme žádné ceny, řidiči nejezdí na čas,“ zmiňuje hlavní organizátor akce Karel Kupka.

Je půl třetí odpoledne a na start se připravují Bugatti a jiná sportovní a závodní auta vyrobená do roku 1945. Příchozí obdivují stav vozidel i odvahu řidičů si sednout v takovém horku za volant a ještě v kombinéze. „To je pořádný rachot, že?“ povídá matka ke svým dětem, když jeden z veteránů nastartuje motor. Přestože závody nejsou na čas, někteří řidiči jezdí naplno a na závodní dráhu musí vjet i sanitka. Jeden z motorkářů totiž nezvládne svou jízdu a skončí na zemi. „Naštěstí nejde o nic vážného. Má jen zlomenou klíční kost,“ hlásí po chvíli moderátor.

Na výstaviště si nachází v sobotu cestu stovky lidí. Vedle závodní dráhy si prohlížejí krásy z historie motorismu také zblízka v depu. Někteří řidiči dělají u svých strojů poslední úpravy před startem a kontrolují poslední detaily, jiní už mají jízdy za sebou a jen odpočívají. U formulí se zrovna zastavuje Lukáš Panek z Židlochovic na Brněnsku. „Líbí se mi asi nejvíce. V moderních autech jsem už jel, ale v historických vozech jsem se ještě nesvezl,“ zatouží muž, který přijel i s rodinou.

O kus dál čeká na svůj start mezi pavilony motocyklista Petr Hošťálek. „Už mám odjeté jízdy na motorce Petrák Special, má dva motory z ČZ 125 t, jde o naprostý originál,“ pousměje se muž. Na trať znovu vyjede s Hurikánem. „Je to opravdový unikát. Bylo jich vyrobených jen šest kusů, z nichž se dochovalo jen pět. Vznikly mezi roky 1946 a 1949,“ poukazuje Hošťálek, který historické motocykly sbírá. Podle svých slov jich má ke sto padesáti. V depu vyčnívá rovněž automobil Sénéchal z roku 1924. „Mohl jsem se zbláznit, abych ho měl,“ říká Kupka.

Akce se zamlouvá i milovníkovi Harleyů Jiřímu Voberovi z Třebíče. „Jsme tady poprvé a jsme nadšení. Dýchá tady historie, je to parádní nápad,“ pochvaluje si. Unikátní stroje, které už dnes lidé na silnicích většinou neuvidí, jsou vystavené také v pavilonu A2 a u hlavního vstupu na výstaviště. Závody pokračují také v neděli.

Autor: Michal Hrabal

Zdroj: brnensky.denik.cz

Podobné příspěvky