Formule na brněnském výstavišti

Královnou motorsportu jsou nazývány závody formulových vozů. Ve dnech 15. a 16. července jejich motory opět po padesáti letech zaburácí mezi pavilony brněnského výstaviště. Bude mezi nimi také Karel Mencl se svým Delfínem, který zde tehdy začínal.

Závody vozů formule 3 vždy patřily ke zlatým hřebům programu každého závodu v Československu druhé poloviny šedesátých let. Na akci Brno Revival Mezi pavilony uvidíme několik desítek těchto vozů zachráněných pečlivými sběrateli. Pro formule 3 z šedesátých let to bude skutečný návrat na místo činu. Jejich závody na brněnském výstavišti byly v letech 1964 až 1967 jedním z nejsledovanějších domácích motoristických podniků. Mezi jezdci budou i přímí účastníci všech závodů Otto Buchberger, Zdeněk Křivohlavý a Karel Mencl. 

Karel Mencl (* 1941) se podobně jako mnoho dalších dostal k motoristickému sportu během vojenské služby v Dukle, kde byl jako mechanik u motokrosu, ale aktivně se i svezl na silničních okruzích s dvěstěpadesátkou Walter. Po vojně se přidal k partě závodníků kolem Vladimíra Znojemského z Čelákovic, kde se rodilo několik formulí 3 Delfín podle dokumentace od kopřivnického Ing. Gajdoše. Karel v zimě 1966 komponenty na jeden podvozek získal, s bratrem Pavlem probděl mnoho nocí a v dubnu 1967 úspěšně absolvoval jarní testování v Hoškovicích. Pak už nic nebránilo tomu, aby se 1. května postavil na start svého prvního závodu mistrovství Československa ve formuli 3 – závodu Mezi pavilony na brněnském výstavišti. Po padesáti letech se Karel Mencl se svou formulí na trať závodu opět vrátí při Brno Revival Mezi pavilony!

Brno Revival Mezi pavilony připravuje Československý autoklub pro Moravu a Slezsko, který je pokračovatelem tradice organizátora předválečných Velkých cen Československa na Masarykově okruhu.

Podobné příspěvky