Formule Tatra na brněnském výstavišti

Ve dnech 15. a 16. července zaburácí mezi pavilony brněnského výstaviště opět závodní motory, které zde naposledy bylo slyšet koncem šedesátých let. Po více než padesáti letech se zde opět setkají dva závodní monoposty Tatra T 607 pánů Milana Zetka a Vladimíra Vávry.

Po úspěchu na Velké ceně Československa v roce 1949 se automobilka Tatra rozhodla postavit speciální závodní vozy. Pod vedením Ing. Julia Mackerleho vznikly v Kopřivnici roku 1950 dva vozy. Tuhý prostorový rám z ocelových trubek kryla karoserie z hliníkového plechu, ve které se skrýval pověstný vzduchem chlazený vidlicový osmiválec OHV později používaný ve vozech Tatra 603. Závodní premiéru měl nový závodní vůz Tatra T 607 na Velké ceně Brna v září 1950, kdy s ním Bruno Sojka dojel na druhém místě. Do historie se Tatra T 607 zapsala také národním rychlostním rekordem z října 1953. Adolf Vermiřovský tehdy dosáhl rychlosti 207,972 km/h. Toho roku postavili v Kopřivnici další dva monoposty. Tyto vozy již měly karoserii z laminátu a objem motoru zvýšený na 2545 ccm. Největšího úspěchu s monopostem Tatra T607-2 dosáhl Jaroslav Pavelka, když v roce 1954 zvítězil ve Velké ceně Československa. Monoposty se spolu na závodních tratích objevovaly do roku 1958, kdy byla tato třída vypisována naposledy. Poté vozy skončily v muzeu nebo byly přestavěny na vozy jiných kategorií.

Společenský sportovní podnik Brno Revival Mezi pavilony představí ušlechtilou krásu sportovních a závodních vozidel v pohybu. Na trati se představí i monoposty Tatra T 607 z roku 1950 a Tatra T 607-2 z roku 1953. Kromě nich diváci uvidí krátké jízdy mnoha dalších historických závodních a sportovních automobilů a motocyklů a také depo plné unikátní techniky.

Jedinečný svátek milovníků automobilů a motocyklů – Brno Revival Mezi pavilony – připravuje Československý autoklub pro Moravu a Slezsko, který je pokračovatelem tradice organizátora předválečných Velkých cen Československa na Masarykově okruhu.

[siteorigin_widget class=“WP_Widget_Media_Video“][/siteorigin_widget]

Podobné příspěvky