Senna-Tribute v rámci Grand Prix de Monaco Historique 2024

Text a foto: Roman Klemm

Bývalí rivalové, mladí dorostenci motorsportu, příbuzní, kníže Albert II. a fandové vzpoměli v rámci Monacké historické velké ceny F1 30 výročí úmrtí 3násobného mistral světa Ayrtona Senny.

Program před podnikem vlastně hlásal oslavu 40. jubilea senzační Sennovy jízdy s podceňovaným Tolemanem-Hart při Grand Prix Monaka roku 1984, nakonec se ale vzpomělo je smutného úmrtí před 30 lety.  To 40leté jubileum bych bral raději, protože mělo vztah ke knížectví a patřilo tak nějak i mě. Byl jsem tehdy v Monaku poprvé  a u toho, když za silného deště “Rennleiter” Jacky Ickx závod předčasně ukončil a tím daroval první místo Alainovi Prostovi. Dodnes lze vést spory o tom, zda by tenkrát vyhrál Senna, Bellof či přeci jen Prost, kdyby se jelo dál.  Nic to ovšem nemění na skuečnosti, že Senna tehdy poprvé výrazně opustil skupinu brazilských pay-driverů a stal se z něj konkurent, kterého Prost, Lauda, Piquet a spol. začínali brát vážně. Mimo autora byli letos v Monaku jak Sennovo auto z roku 1984, tak i Jacky Ickx – ten ale na okolnosti závodu před 40 lety asi nerad vzpomíná a tak se tedy “slavila” Sennova smrtelná nehoda roku 1994 v Imole. Tak nějak se to “nosí” – i když lze namítnout, co má Brazilcova smrt s Monakem společného..?
Jednalo se o docela povedenou akci. Historická sekce McLarenu přivezla Sennův McLaren-Honda z roku 1990, se kterým se projel Ayrtonův synovec Bruno. Do Lotusu-Renault 97T, se kterým Senna vyhrál roku 1985 v Estorilu svou první GP, usedl Thierry Boutsen, Toleman-Hart TG184 pilotoval Sennův týmový kolega z roku 1984 Stefan Johansson a s Raltem RT3 Formule 3 jel Eddie Irvine (jednalo se pravděpodobně o vůz, se kterým právě on v Macau za West Surrey Racing jel). Jeden Britský restaurátor poskytl svůj Reynard FF2000 v lakování týmu Rushen Green, se kterým se Senna stal roku 1982 mistrem, juniorce McLarenu Cristině Gutierrez (Sennův originál je nezvěstný). K tomu se směl pilot F2 Gabriel Bortoleto projet Monakem na motokáře, která ovšem byla příliš nová na to, aby měla se Sennou co společného.
Hodně se povídalo, o sobotní polední přestávku pak jmenovaní projeli několik kol po trati, pak se vyfotili s knížetem a Ayrtonovým příbuzenstvem na cílové rovince, než na trať znovu vyjeli “ostré” vozy GP Historique…

Podobné příspěvky