|

Brněnský deník

Mezi pavilony výstaviště se proháněla i formule Drak legendárního závodníka Brno /REPORTÁŽ/ – Burácení motorů se rozléhá po celém brněnském výstavišti. Ke zvukové kulise se navíc přidává i pach benzinu. Návštěvníkům veletrhů to ale nevadí, právě kvůli tomu přišli. Po padesáti letech se totiž mezi pavilony opět prohání závodní auta a motorky.

„Poslední ročník závodů se jel v roce 1967. Chtěli jsme ho touto přehlídkou, která je nesoutěžní, připomenout. Pokud se to podaří, budeme akci pořádat každý rok,“ říká organizátor přehlídky Brno Revival Mezi pavilony Karel Kupka.

Mezi přihlížejícími, kteří obestoupili závodní trať, silně převažují muži. Řada z nich přišla i s dětmi. „Přijeli jsme sem z Prahy na jednodenní výlet. Manželka tráví čas ve městě s kamarádkami, ale já se synem jsme se zašli podívat na auta a motorky, kterých je tu opravdu dost. Jsou tu i unikáty,“ pochvaluje si Jan Hrdina.

Kromě Hrdiny a dalších otců s dětmi se na výstaviště přišli podívat i někteří pamětníci původních závodů. Dorazil například Karel Jaroš, který před padesáti lety, ještě jako sedmnáctiletý, pomáhal na okruhu s údržbou a opravami závodní formule pro jezdce Ottu Buchbergera. „Asi do roku 1964 tu jezdila stará auta s motorem vepředu, Buchberger ovšem potom navrhl a postavil takzvanou formuli F3, což bylo už auto nové koncepce. Lišilo se třeba tím, že jezdec v něm ležel a motor mělo vzadu,“ vypráví historii z výstavištního okruhu Jaroš.

 

Závodní Buchbergerův vůz se jmenoval Drak. „Postupně si postavil tři. Můj otec pro něj navrhoval motor. Dnes jsem se tu s ním i projel, stále je to rychlé auto. Dokáže jet dvoustovkou, ale tady máme krátký okruh, víc než 150 kilometrů v hodině jsem nejel,“ přiznal se pobaveně Jaroš.

Podle něj je na výstavišti špatný povrch, hlavně v části tratě, kde jsou žulové kostky. „Auto na nich klouže i při suchu, natož teď, když pršelo,“ doplnil pamětník.

Déšť je asi jediná věc, která přehlídku závodních vozů kazí. „Připravili jsme kvůli němu ale pavilon A2, kam se lidé mohou schovat a kde je k vidění expozice historických, ale i současných vozů. Spolupracujeme totiž s brněnských technickým muzeem,“ vysvětluje pořadatel Kupka.

Kupka by rád z přehlídky Mezi pavilony, kterou letos pořádá poprvé, udělal tradiční akci. „V zahraničí, třeba ve Francii nebo Itálii, je to tak běžné. Brněnské výstaviště, které je krásné a má svého historického ducha, je ale přeplněné jinými akcemi. Těžko jsme hledali i termín pro nás. Snad se to ale podaří a tradici založíme,“ doufá Kupka.

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/mezi-pavilony-vystaviste-se-prohanela-i-padesatileta-formule-drak-20170716.html

Podobné příspěvky