|

Silničnímotorky.cz

Brno Revival Mezi pavilóny aneb návrat závodů na brněnské výstaviště

17. 07. 2017 12:40|Autor: |Foto: Dušan Belica|Akce

Padesát let, přesně tolik uplynulo od posledního motoristického podniku konaného na trati v areálu výstaviště. Jako vzpomínku na tyto tradiční závody aut i motocyklů se na brněnském výstavišti uskutečnil revival, který připomněl tento, dnes už skoro zapomenutý okruh. Na původní trati, které se říkalo „rohlík“, se o víkendu prohánělo více jak 160 vozů a motorek různých značek a kategorií.

 

 
 

Reportáž

Velkým lákadlem byla také účast našich legendárních jezdců, jména jako Ing. Josef Michl, Břetislav Enge, Bohumil Staša nebo Peter Baláž zná snad každý fanoušek motoristického sportu.

Peter Baláž

Celá akce byla pojata stylem jako podobné akce ve světě, krátké jízdy různorodých skupin vozidel a hlavně divácky přístupné depo, kde si mohl každý prohlédnout to, co ho nejvíce zaujalo.

Lákadel bylo pro návštěvníky nachystáno opravdu dost. Milovníci aut mohli obdivovat legendární vozy značky Bugatti, mnoho různých druhů československých formulí, známé i méně známé Škodovky a další zajímavosti. Pokud jste něco nenašli v depu, byl tu ještě otevřen pavilon A, tam kromě aut BMW, Alfa Romeo či repliky prvního motorového vozu, který vyrobil v roce 1885 Karl Benz, bylo možno zhlédnout třeba prvorepublikové četníky a jejich motocykly.

Motocykly byly na této akci bohatě zastoupené, předváleční krasavci Norton CS1, Rudge nebo BMW. Slávu našich strojů připomínaly JAWA 500 OHC, ČZ Walter nebo ESO. No a nejlepší závodní motorka své doby JAWA 350 typ 673 z roku 1967. Národní technické muzeum připravilo hned několik krásných strojů, namátkou JAWA 250R z roku 1959, přímo tento motocykl sedlal v letech 1959 – 1963 František Šťastný.

Samostatnou kapitolou byly side, nejstarší z roku 1930, no a ty novější, třeba Moto GuzziMiroslava Medka nebo Hondu CB sideRomana Sedláčka můžeme vídat na závodních okruzích i dnes. Hlavně tito borci na side do svých jízd dali opravdu vše a předvedli divákům své umění v plné kráse.

Celou akci komentovala komentátorská legenda Karel Březina, a i když sobota byla upršená, diváci si cestu na BVV našli a rozhodně nelitovali. Organizátorům kolem pana Karla Kupky patří velký dík a nezbývá, než jen si přát, ať se podobná akce koná v Brně častěji.

Brno Revival Mezi pavilóny aneb návrat závodů na brněnské výstaviště

Podobné příspěvky