Jedinečný motoristický svátek na brněnském výstavišti

Již tento víkend se na brněnském výstavišti uskuteční jedinečný Brno Revival Mezi pavilony.  V krátkých jízdách se divákům představí více než 160 sportovních či závodních historických automobilů a motocyklů.

Mezi pavilony brněnského výstaviště se závody automobilů a motocyklů jezdily téměř pravidelně již před druhou světovou válkou. Jejich zlatá éra nastala koncem padesátých a zejména v šedesátých letech. Uplynulo dalších padesát let a závody se na výstaviště vrací jako Brno Revival Mezi pavilony.

Milovníci předválečné techniky se mohou těšit na jízdy samostatné kategorie vozů Bugatti, ale také na několik závodních vozů jako Salmson Grand Sport, Wikov 7/28 S a MG Magnette. Své ladné aerodynamické tvary předvedou speciály Aero 750 Sport Coupé a Z4 postavené pro závod 1000 mil československých v roce 1934. V té době ovládaly tratě motocyklových závodů značky Rudge, Norton nebo BMW, jejichž zástupce uvidíme o víkendu na brněnském výstavišti. Startovat bude několik slavných strojů Rudge Ulster, závodní Norton CS1 a také lahůdka v podobě třistapadesátky Excelsior Manxman z roku 1936.

Slavnou éru československých motocyklů nám připomenou závodní stroje Jawa 500 OHC, ČZ Walter nebo ESO. Vyvrcholením vývoje závodních motocyklů u nás byla silniční třistapadesátka Jawa typ 673 z roku 1967, která byla svou maximální rychlostí 260 km/h nejrychlejší třistapadesátkou světového mistrovství. Na brněnském výstavišti nám tento stroj předvede pan Antonín Kružík. Na Brno Revival Mezi pavilony nebudou jen slavné motocykly. Přijedou také mnohonásobní mistři Československa v závodech silničních motocyklů pánové Bohumil Staša a Peter Baláž, který bude navíc startovat s motocyklem Jawa P250 z roku 1975, se kterým si dojel pro titul mistra republiky. Neobyčejným zážitkem budou zajisté jízdy závodních sidecarů, zejména pak téměř artistické výkony spolujezdců na předválečných strojích.

Za královnu motorsportu jsou považovány závody formulových vozů. Na akci Brno Revival Mezi pavilony uvidíme několik desítek vozů formule 3, jejichž závody na brněnském výstavišti byly v letech 1964 až 1967 jedním z nejsledovanějších domácích motoristických podniků. Uvidíme přímo ty formule, které zde před padesáti lety jezdily, a v několika případech budou za volantem sedět stejní piloti! Kromě pánů Buchbergera, Mencla a Křivohlavého, kteří sbírali věnce v závodech formule 3, bude možné se potkat s dalšími legendami československého motorismu. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s hvězdou okruhových závodů sedmdesátých let Josefem Michlem anebo jedním z našich nejúspěšnějších jezdců v seriálu mistrovství Evropy cestovních vozů Břetislavem Engem. V jízdách Brno Revivalu Mezi pavilony pojede pan Enge s původním továrním závodním vozem Škoda 130RS z roku 1978.

Podobné příspěvky